- Export
- Short link
- Share this page onTwitterFacebookLinkedin
- SK Slovenčina
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.
Etický lobizmus vo svete po pandémii COVID-19 – Globálne fórum pre verejné záležitosti, Paríž
Speech - Speaker Emily O'Reilly - Date Thursday | 16 September 2021
Dobré ránko, dámy a páni.
Som rád, že som bol dnes ráno pozvaný, aby som s vami hovoril, a za predpokladu, že nie všetci viete, čo robím a čo presne robím, dovoľte mi stručne vysvetliť.
Úrad európskeho ombudsmana, zriadený Maastrichtskou zmluvou z roku 1993, je subjekt, ktorého cieľom je zvýšiť demokratickú zodpovednosť EÚ. Zaoberáme sa sťažnosťami verejnosti, novinárov, občianskej spoločnosti, podnikov a iných osôb na administratívu EÚ a vyšetrovania vykonávame z vlastnej iniciatívy.
Náš mandát zahŕňa celú administratívu Komisie, Európskej centrálnej a investičnej banky, rôznych regulačných agentúr, ako je Európska agentúra pre lieky, agentúra pre vonkajšie hranice Frontex a Rada.
Nedávne prípady zahŕňali rozhodnutie Komisie zadať zmluvu týkajúcu sa bankovej regulácie investičnej správcovskej spoločnosti BlackRock; rozhodnutie Európskeho orgánu pre bankovníctvo umožniť výkonnému riaditeľovi, aby sa pripojil k významnej finančnej lobistickej spoločnosti; Komisia nevypracovala správu o vplyve obchodnej dohody medzi EÚ a Mercosurom na udržateľnosť a nevykonala rozsiahle vyšetrovanie transparentnosti a iných aspektov práce Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Vykonal som aj vyšetrovanie transparentnosti Rady – spoluzákonodarcu EÚ spolu s Parlamentom – a v súčasnosti skúmame, ako Komisia v posledných rokoch riešila presuny vysokých úradníkov do súkromného sektora. To zahŕňa inšpekciu 100 prípadových spisov z niektorých relevantnejších generálnych riaditeľstiev, ako je napríklad obchod a hospodárska súťaž.
Spoločnou črtou mnohých z týchto prípadov je „vplyv“. Väčšina občanov EÚ nevie, ako sa tvoria právne predpisy EÚ, kým sa neuzavrie dohoda. Moja práca sa preto zamerala na umožnenie lepšieho nahliadnutia do toho, ako tento regulačný mechanizmus funguje, kto ho ovplyvňuje a či je tento vplyv transparentný a etický.
Práca, ktorú vykonávate, je kritická a často cenná pri tvorbe právnych predpisov EÚ. Napriek tomu, že administratíva EÚ je vykresľovaná ako nafúknutá byrokratická obluda, je relatívne malá a na svoju činnosť potrebuje externé poradenstvo a odborné znalosti. Výzva spočíva vo vyvážení legitímnych obchodných a iných záujmov externých influencerov so záujmami verejnosti. Občania EÚ majú obmedzený prístup k pákam vplyvu a ich ochrana závisí od etickej administratívy EÚ a etického lobingu.
Každý v tejto miestnosti si uvedomí dve udalosti, ktoré zmenili hru v nedávnej minulosti a ktoré významne ovplyvnia to, ako sa v budúcnosti budeme zaoberať otázkou vplyvu a etického lobingu. Hovorím, samozrejme, o pandémii, ale aj o chuti, ktorú toto leto mnohí z nás v Európe pocítili v súvislosti s prudkým koncom zmeny klímy.
Pandémia COVID-19 globálne narušila náš súkromný, verejný a podnikateľský život. Bude trvať dlho, kým plne zanalyzujeme reakcie našich vlád, ale jedna vec bola od začiatku veľmi jasná: Reakcie jednotlivých štátov na pandémiu boli výsledkom ich individuálnej kultúry a politiky.
Videli sme to v Spojených štátoch, keď sa nosenie rúšok stalo politickým znakom a pandémia prehĺbila polarizovanú politickú kultúru; videli sme to v Spojenom kráľovstve, kde libertariánske inštinkty Borisa Johnsona bojovali s potrebou obmedziť určité slobody – v tomto procese ho takmer zabili; a videli sme to na Novom Zélande a v Austrálii, kde hlboko zakorenený impulz brániť svoje hranice pred akoukoľvek biologickou hrozbou pre jej poľnohospodárstvo alebo jej obyvateľov viedol k mimoriadne dlhým a trvalým obdobiam obmedzenia pohybu.
Keď sa kríza začala zmierňovať, vlády sa dostali pod tlak, aby znovu otvorili konkrétne sektory, leteckú dopravu, zábavu, športové podujatia a pohostinnosť, aj keď ich zdravotnícki odborníci varovali pred nebezpečenstvami.
Boli to zúfalo ťažké rozhodnutia, rozhodnutia so životnými alebo smrteľnými následkami. Aké známe kompromisy sa urobili medzi ekonomikou a verejným zdravím a ako boli ovplyvnené? Nevyhnutné verejné vyšetrovanie môže povedať veľa.
V rámci administratívy EÚ bol COVID-19 významným disruptorom a urýchľovačom zásadných zmien.
Členské štáty, Parlament a Komisia schválili a vytvorili fond na podporu obnovy a odolnosti bezprecedentnej veľkosti.
Uskutočnilo sa rozsiahle obstarávanie vakcín a politiky EÚ sa zaviedli rekordnou rýchlosťou, napríklad finančné prostriedky z nástroja SURE na ochranu zamestnanosti.
Odhalili sa aj nedostatky, ako napríklad nedostatok skutočnej právomoci ECDC predchádzať pandémii alebo ju riešiť, a to najmä z dôvodu dlhodobého odmietania členských štátov deliť sa o právomoci v oblasti verejného zdravia.
Uskutočnili sa skratky: Pravidlá transparentnosti Rady sa niekoľko mesiacov nedodržiavali.
Na fronte lobingu sme boli svedkami kontingentu videokonferencií a telefonovania, ktorý bol do značnej miery mimo oka verejnosti.
Na úrovni členských štátov vyvolala pandémia COVID-19 vlastné škandály. Napríklad v Nemecku niektorí politici osobne profitovali z vládnych dohôd o obstarávaní rúšok, zatiaľ čo prieskum organizácie Transparency International ukázal, že korupcia sa v EÚ zvýšila, pričom poukázal na vysokú úroveň úplatkov platených za zabezpečenie liečby alebo za vynechanie radu očkovacích látok.
V neistých, horúčkovitých časoch sa štandardy môžu skĺznuť, normy sa môžu zmeniť, dohľad môže uplynúť a čakáme na to, aký dlhodobý vplyv bude mať pandémia COVID-19 na správanie vlád a skutočne na to, ako sa vy a subjekty, ktoré zastupujete, priblížite k tomuto zmenenému svetu.
V krátkodobom až strednodobom horizonte bude poučné, ako sa budú plniť plány obnovy členských štátov. Plány zahŕňajú obrovské sumy peňazí a následne veľké lobovanie národných vlád.
Verejnosť môže očakávať, že značné zdroje sa vyčlenia na zdravotnícke služby, prevenciu pandémií, vzdelávanie a sociálnu podporu. Niektoré správy však už poukazujú na značné financovanie projektov, ktoré sú v rozpore s úsilím EÚ, napríklad na boj proti zmene klímy, a to po výraznom lobingu.
Administratíva EÚ sa takisto dostáva pod obrovský lobistický tlak v súvislosti s aktom o digitálnych službách a aktom o digitálnych trhoch.
EÚ sa snaží regulovať, ako sa veľkí digitálni aktéri správajú, a nie je prekvapením, že táto iniciatíva je tiež predmetom masívneho lobingu.
Cieľom je zabezpečiť väčšiu demokratickú kontrolu nad technologickými spoločnosťami, ktoré často získavajú väčší vplyv ako samotné vlády. Uvidíme teda, do akej miery bude mať lobizmus vplyv na podobu konečných nariadení.
Z nedávnej štúdie vyplynulo, že 612 spoločností, skupín a podnikateľských združení v súčasnosti lobuje za politiky EÚ v oblasti digitálneho hospodárstva. Spoločne vynakladajú viac ako 97 miliónov EUR ročne na lobovanie v inštitúciách EÚ, vďaka čomu sa technológie stávajú najväčším lobistickým sektorom v EÚ z hľadiska úrovne výdavkov. V súvislosti s návrhmi balíka digitálnych služieb zorganizovali vysokopostavení úradníci Komisie celkovo 271 stretnutí, z toho 75 % s lobistami z odvetvia.
Využívanie umelej inteligencie sa počas pandémie takisto zrýchlilo a výzvou je zabezpečiť zodpovednosť v digitálnom a technologickom prostredí, ktoré sa vyvíja rýchlym tempom.
Sledoval som, ako politici v USA aj v EÚ „grillujú“ vedúcich predstaviteľov technologických spoločností, a naozaj neexistovala žiadna konkurencia, pokiaľ ide o čo i len základné povedomie o detailoch technologického sveta.
Ako môžu v tejto súvislosti neinformovaní občania a správne orgány dúfať, že dosiahnu skutočný demokratický dohľad v celom odvetví, ak sa nevyrovnajú podmienky medzi súkromnými a verejnými záujmami?
Tieto problémy však blednú v porovnaní so zmenou klímy, ktorá postihuje každého na planéte a ktorá sa v rôznej miere vyskytuje v mnohých hlavných politických otázkach, ktoré sa vy alebo vaši kolegovia pokúšate ovplyvniť.
A tak, ako bola trajektória pandémie výrazne determinovaná politickými rozhodnutiami a vplyvom, tak bude aj budúcnosť tejto prehrievajúcej sa zeme.
V nedávnom prejave k podnikovému svetu a jeho zodpovednosti voči planéte ho prezident Fondu na ochranu životného prostredia Fred Krupp vyzval, aby „uvoľnil najsilnejší nástroj, ktorý máte na boj proti zmene klímy: váš politický vplyv“.
Neviem, do akej miery je to medzi vami téma diskusie, ale teraz uplynul čas, keď si buď osobne, alebo profesionálne môžeme dovoliť byť pasívnymi, neutrálnymi aktérmi v tejto klimatickej kríze.
Etický lobizmus už možno nemôže pozostávať len z transparentnosti a etického osobného správania, ale môže zahŕňať aj morálne hodnotenie práce, o ktorú ste boli požiadaní, práce, ktorá sa pred niekoľkými desaťročiami zdala rozumná, normálna, štandardná, ale ktorá teraz – možno – nie je.
Môže sa to, čo robia niektorí lobisti, niekedy považovať za eticky neutrálne, ak je to vedome zamerané na oslabenie predpisov určených na riešenie klimatickej krízy?
Nie je to nová dilema, ale určite je to dilema, ktorá je v našom globalizovanom a vzájomne prepojenom svete čoraz dôležitejšia. Hlavné problémy, s ktorými sa mnohí lobisti priamo zaoberajú, ovplyvňujú blahobyt, dokonca prežitie, nie je prehnané povedať, o ľudstve ako celku.
Druhou zmenou hry, ktorú som už spomenul, nie je zmena klímy ako taká, ale skutočnosť, že západný a rozvinutý svet je čoraz viac vystavený hrôze.
Len tento rok: katastrofické požiare v Kalifornii, na Sibíri, v Grécku; Katastrofálne záplavy a najmenej 196 úmrtí v Nemecku a Belgicku v júli. V lete na Sicílii zaznamenali rekordné teploty. Rekordné teploty zaznamenané v Arktíde v minulom roku. Rieky vysychajú. Vznikajú nové púšte. Roztápajúce sa ľadovce. Hladina morí stúpa.
Ľudia sú jednoznačne na vine a niektoré zmeny sú nezvratné, uviedla najnovšia správa OSN. A environmentálna katastrofa sa už nedeje len „niekde inde“ alebo „tam vonku“.
Hovorí sa, že k dnešnému dňu väčšina z nás sledovala tieto katastrofy prostredníctvom nahrávok zaslaných telefónmi iných ľudí. Ale jedného dňa to môžu byť naše vlastné telefóny, ktoré nahrávajú a pre mnohých ľudí v Európe tento rok prišiel ten moment. Obraz, ktorý sa mi drží v hlave, je záber, ktorý urobili cestujúci trajektu utekajúci z Evie v Grécku, temnota oblohy zničená mamutnými požiarmi, ktoré nevyvolali nič iné ako víziu pekla.
Táto najnovšia správa OSN nás núti čeliť neznesiteľnej budúcnosti. Som zvedavá na život svojich detí a budúcich vnúčat. Budú žiť životy, ktoré nie sú ovplyvnené klimatickou katastrofou?
Niektoré veci sa menia: realita do určitej miery naberá na obrátkach a táto otázka sa dostáva z okraja médií a občianskej spoločnosti do centra pozornosti.
Na základnej, systémovej úrovni však niektoré veci zostávajú rovnaké.
Áno, korporátny a obchodný svet sa prebudil aspoň na rastúce obchodné dôvody na zmenu smerovania, ale mnohé webové stránky o verejných záležitostiach v Bruseli a inde zdôrazňujú prístup za nezmenených okolností. Životné prostredie a energetika patria medzi kľúčové oblasti, v ktorých poskytujú poradenstvo.
Ponúkajú riešenia „legislatívnych výziev“; zhromažďujú „regulačné spravodajské informácie“; pomáhajú podnikom „reagovať“ na zmenu klímy; Ich klientmi sú často globálne spoločnosti.
Rovnaká dynamika sa uplatňuje aj na politickej úrovni. Dlhodobé, životne dôležité environmentálne prínosy sa obetujú za krátkodobé odmeny vo volebnej urne. V inom kontexte bývalý predseda Európskej komisie Juncker raz v súvislosti s politikmi povedal: „Vieme, čo je správne, ale budeme znovuzvolení, ak to urobíme?“
Niektoré členské štáty majú veľkú právomoc v uhoľnom priemysle, iné v plynárenskom priemysle, iné v poľnohospodárskom priemysle a v tom, v ktorom sa nachádzame teraz, v jadrovom priemysle. Nedávno som počúval politika v krajine, ktorú dobre poznám, ktorý tvrdil, že existujú rôzne spôsoby merania emisií metánu. Bolo mi jasné, že argumenty farmárskej loby dopadli dobre.
Plne chápem, že všetky tieto odvetvia podporujú hospodárstva, podporujú pracovné miesta, podporujú komunity, podporujú rodiny a oceňujem politické výzvy a zložitosť spojené s rozvojom alternatívnych hospodárskych modelov, ale práve to sú vlády a korporácie vyzvané, aby urobili, ak má táto planéta prežiť pre ďalšiu generáciu pracovníkov, komunít a rodín.
Vďaka kvalifikovaným lobistom a vnímavým politikom sa právne predpisy EÚ v oblasti životného prostredia často javia slabšie ako ich pôvodný návrh. Len právne predpisy EÚ v oblasti životného prostredia v službe Google a „oslabené“ a nájdete cintorín neúspešných ambícií.
Jeden environmentálny komentátor napísal: „Žiadna vláda, ani tá najprogresívnejšia, ešte nie je pripravená uvažovať o transformácii, ktorú potrebujeme: globálny program, ktorý stavia prežitie ľudstva a zvyšok života na Zemi nad všetky ostatné otázky. Potrebujeme nielen novú politiku, ale aj novú etiku.“
Mnohí z vás, ktorí sedíte v tejto miestnosti, alebo vaši kolegovia pracujú pre kľúčových hráčov v tejto ságe, či už sú to technologické spoločnosti, energetické spoločnosti, dopravné spoločnosti alebo podobné.
A vďaka vašim odborným znalostiam a zručnostiam úspešne ovplyvňujete tvorbu politiky v prospech týchto spoločností, a preto nie ste len ďalším ozubeným kolesom. V skutočnosti je to koleso.
Plne oceňujem, že tieto spoločnosti nie sú „zlí“, ale skôr inovátori, tvorcovia bohatstva, dodávatelia pracovných miest a mnohí vyrábajú tovar a poskytujú služby, ktoré zmiernili niektoré z najhorších prvkov pandémie. Pochybujem, že vakcíny mohli byť vyvinuté a dodané v takom krátkom časovom rámci bez brilantnosti niektorých ľudí pracujúcich v týchto spoločnostiach.
Možno však teraz vaša úloha spočíva v ovplyvňovaní diskusie o tom, ako čo najlepšie podporiť a umožniť týmto spoločnostiam, aby sa ešte viac a ešte rýchlejšie zamerali na obchod šetrný ku klíme, aby sa otočili skôr, ako bude príliš neskoro.
V nedávnej správe OECD sa uvádza:
„Hlavná úloha, ktorú lobizmus a iné praktiky ovplyvňovania zohrávajú pri formovaní spôsobu riešenia týchto výziev, zostáva do veľkej miery neuznaná. V závislosti od toho, ako sa vykonávajú, môžu lobistické činnosti výrazne napredovať alebo blokovať pokrok v súvislosti s týmito globálnymi výzvami.“
Pokiaľ ide o konkrétne oblasti politiky, neskôr sa v ňom uvádza:
„Ukázalo sa tiež, že lobizmus mal zásadný vplyv na pokrok (alebo jeho nedostatok) politík v oblasti klímy zameraných na zníženie emisií skleníkových plynov. Podobná situácia vznikla v oblasti politiky zdravia a obezity, ako aj potravinovej a poľnohospodárskej politiky.
Ako európska ombudsmanka zvyšujem informovanosť v rámci administratívy EÚ o tom, ako sa vykonáva lobizmus, od inteligentného využívania verejných konzultácií cez lobovanie zo strany právnických firiem a think-tankov až po tlak na sociálne médiá, jav otáčavých dverí a štandardné stretnutia s kľúčovými ľuďmi v inštitúciách. Spoločnosti zaoberajúce sa verejnými záležitosťami často uvádzajú na svojich webových stránkach nespočetné množstvo spôsobov, ako môžu pomôcť svojim klientom uplatňovať vplyv, metódy, o ktorých by väčšina občanov nevedela.
Dovoľte mi spomenúť niektoré podrobnosti o prípade BlackRock, o ktorom som hovoril predtým. Zákazka BlackRock bola zadaná v súvislosti so štúdiou o integrácii environmentálnych a sociálnych rizík a rizík a cieľov v oblasti správy a riadenia (ESG) do systému bankového dohľadu EÚ.
Oblasť štúdie bola jednou zo zjavných regulačných záujmov spoločnosti BlackRock. Spoločnosti, ktoré vykonávajú takéto štúdie, majú diskrečnú právomoc, pokiaľ ide o dôkazy, ktoré používajú, a najlepšie postupy, ktoré identifikujú.
K podrobnostiam tohto prípadu patrilo, že:
- Do súťaže sa prihlásilo deväť uchádzačov.
- Finančná ponuka spoločnosti BlackRock na vypracovanie štúdie predstavovala o niečo viac ako polovicu odhadovanej maximálnej hodnoty zákazky.
- Spoločnosť BlackRock povedala Komisii, že vytvorí informačnú bariéru medzi jej poradenskou časťou BlackRock Financial Markets Advisory a zvyškom podnikania.
- Spoločnosť BlackRock riadi investície do veľkých spoločností v oblasti fosílnych palív a systémovo dôležitých bánk, na ktoré by mohli mať vplyv pravidlá ESG na úrovni EÚ.
- Pri našom vyšetrovaní sme zistili, že spoločnosť BlackRock sa už pokúsila ovplyvniť tvorbu politiky v oblasti environmentálnych a sociálnych cieľov a cieľov v oblasti správy a riadenia bánk inými kanálmi a že Komisia mala dôkladnejšie posúdiť potenciál konfliktu záujmov. Je to jednoducho dobrý príklad toho, ako môže ovplyvňovanie fungovať rôznymi spôsobmi. Otázka, ktorú Komisia nepoložila, je, prečo by práve spoločnosť ako BlackRock hľadala takúto zmluvu, malú z finančného hľadiska, ale pravdepodobne aj cestu k ešte väčšiemu vplyvu.
Oceňujem, že by ste mohli považovať za ľahké, aby som tu stál a hovoril o morálnych povinnostiach. To, čo robíte, je vaša práca: je to spôsob, akým si zarábate na živobytie a ako podporujete svoje rodiny. Ale faktom je, že najsilnejšie emócie, ktoré by sme všetci mali cítiť v tejto miestnosti, je práve teraz teror. Mali by sme sa báť nielen seba, ale aj našich detí a našich rodín.
Tieto otázky nastoľujem nie preto, že očakávam, že odstúpite hromadne z akejkoľvek spoločnosti s potenciálom poškodzovať klímu, ale skôr preto, že ako fórum si myslím, že je to niečo, o čom naozaj musíte diskutovať. Vaše profesionálne dary sú darmi influencerov, takže ako môžete tieto dary využiť pozitívne, aby ste sa zapojili do tejto doslova existenčnej výzvy pre celé ľudstvo?
Sedíte v tejto miestnosti, pretože ste vynikajúci komunikátori; ste presvedčiví, môžete šíriť zložité myšlienky do jednoduchých správ, ste dobre prepojení a viete, ako fungujú regulačné systémy.
Nejde však len o to, aby ste „svoju prácu vykonávali“ izolovane. To, čo robíte, je dôležité pre nás všetkých.
Ak chce dostatok ľudí zmeniť prístup, chcú nanovo definovať etický lobizmus vo svete po pandémii COVID-19, ktorý je ohrozený klímou, potom môže dôjsť k zmene.
Nemôžeme sa vrátiť k bežným veciam. Musíme spojiť bodky medzi tým, čo robíme, a vplyvom našich činov alebo nečinnosti na našu čoraz krehkejšiu planétu.
Všetci sme nositeľmi zmeny. Zvlášť vy ste agentmi zmeny, pretože máte uši oboch spoločností, ktoré zastupujete, a ľudí, ktorí robia rozhodnutia, ktoré nás všetkých tak hlboko ovplyvňujú.
- Export
- Short link
- Share this page onTwitterFacebookLinkedin