- Export
- Short link
- Subscribe to the case
- Get notified by email when the case is updated
- Get notified by RSS when the case is updated
- Share this page onTwitterFacebookLinkedin
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.
Decyzji w sprawie 111/2008/TS - Domniemane nieprzestrzeganie zasad dostępu do dokumentów Europolu
Decision
Case 111/2008/TS - Opened on Wednesday | 19 March 2008 - Decision on Friday | 21 November 2008
Streszczenie decyzji dotyczącej skargi 111/2008/TS przeciwko Europolowi
Duński dziennikarz zwrócił się o dostęp do dokumentów Europolu, o których mowa w dokumencie zatytułowanym „Strategia dla Europolu". Europol początkowo odmówił.
Dochodzenie Rzecznika dotyczyło zarówno odmowy przez Europol przyznania dostępu do dokumentów, jak i proceduralnego zajęcia się zapytaniem o dostęp.
Po wszczęciu dochodzenia przez Rzecznika Europol udostępnił dokumenty skarżącemu i przeprosił go za opóźnione zajęcie się jego zapytaniem o dostęp.
W swojej opinii skierowanej do Rzecznika Europol wytłumaczył, że zajmował się zapytaniami skarżącego w czasie, kiedy był w procesie przyjmowania i wdrażania nowych zasad dostępu. To spowodowało problemy podczas rozpatrywania zapytania o dostęp. Następnie Europol dokonał przeglądu swoich procedur rozpatrywania zapytań o dostęp do dokumentów. Europol zapewnił, że przyszłe zapytania o dostęp będą rozpatrywane bez zwłoki.
Rzecznik stwierdził, że sprawa została pozytywnie rozwiązana przez Europol.
OKOLICZNOŚCI LEŻĄCE U PODSTAW SKARGI
1. W dniu 6 września 2007 r. skarżący złożył wniosek o dostęp do dokumentów do Europolu, dotyczący niektórych dokumentów, o których mowa w dokumencie zatytułowanym „Strategia dla Europolu” (MBS 134.2007 dokument Rady nr 12530/07).
2. Pismem z dnia 20 grudnia 2007 r. Europol odpowiedział skarżącemu, że na podstawie art. 4 ust. 1 lit. a) i art. 4 ust. 3 zasad dostępu do dokumentów Europolu(1) nie można udzielić dostępu do żądanych dokumentów. Europol nie odniósł się do faktu, że nie udzielił odpowiedzi na jego pierwotny wniosek w terminie przewidzianym w przepisach dotyczących dostępu do dokumentów.
3. W dniu 8 stycznia 2008 r. skarżący złożył do Europolu wniosek potwierdzający. Europol nie odpowiedział.
4. W połowie lutego 2008 r. urzędnik Europolu zadzwonił do skarżącego i przeprosił za to, że nie odpowiedział na jego ponowny wniosek w wyznaczonym terminie.
5. W dniu 8 stycznia 2008 r. skarżący zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich.
PRZEDMIOT DOCHODZENIA
6. Rzecznik Praw Obywatelskich wszczął dochodzenie w sprawie następujących zarzutów:
- Europol nie zastosował się do własnych przepisów, ponieważ nie odpowiedział na wniosek skarżącego o udzielenie dostępu i odpowiedni wniosek potwierdzający w wyznaczonym terminie; oraz
- Europol nie przedstawił ważnych i adekwatnych podstaw do decyzji o odrzuceniu wniosku skarżącego o udzielenie dostępu.
Skarżący twierdził, że:
- Europol powinien dokonać przeglądu swojej praktyki administracyjnej w zakresie rozpatrywania (wstępnych i potwierdzających) wniosków o dostęp do dokumentów; oraz
- Europol powinien udzielić dostępu do żądanych dokumentów.
DOCHODZENIE
7. Dochodzenie zostało przekazane dyrektorowi Europolu. Opinia wydana przez Europol w dniu 10 czerwca 2008 r. została przekazana skarżącemu z zaproszeniem do przedstawienia uwag, które przedstawił on w dniu 18 lipca 2008 r.
8. W dniu 29 maja 2008 r. skarżący poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich, że pismem z dnia 8 maja 2008 r. Europol dostarczył mu żądane dokumenty i informacje.
ANALIZA I WNIOSKI RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
A. Zarzucanie, że Europol nie przestrzega własnych zasad, ponieważ nie odpowiedział na wniosek skarżącego o udzielenie dostępu i odpowiedni ponowny wniosek w wyznaczonym terminie, oraz związane z tym twierdzenie, że Europol powinien dokonać przeglądu swojej praktyki administracyjnej w zakresie rozpatrywania (wstępnych i potwierdzających) wniosków o dostęp do dokumentów
Uwagi przekazane Rzecznikowi Praw Obywatelskich
9. Europol przyznał, że nie odpowiedział na pierwotny wniosek skarżącego w terminie określonym w wiążących dla niego zasadach, i przeprosił za to. Ponadto stwierdziła, że zobowiązała się do niezwłocznego usunięcia stwierdzonych niedociągnięć administracyjnych. Ponadto Europol wskazał, że dokonał przeglądu swoich wewnętrznych procedur administracyjnych w odniesieniu do wniosków o dostęp do dokumentów i zapewnił, że przyszłe wnioski o udzielenie dostępu zostaną niezwłocznie rozpatrzone.
10. W swoich uwagach skarżący zauważył, że w trakcie niniejszego dochodzenia Europol dostarczył mu żądane dokumenty, a także przyznał i wyraził ubolewanie z powodu opóźnienia w udzieleniu odpowiedzi na jego wniosek o dostęp do dokumentów.
Ocena Rzecznika Praw Obywatelskich
11. Przepisy Europolu dotyczące dostępu do dokumentów przewidują, że odpowiada on zarówno na wnioski o wstępny, jak i potwierdzający dostęp w terminie 30 dni roboczych od rejestracji(2). W niniejszej sprawie Komisja odpowiedziała na pierwotny wniosek skarżącego z dnia 6 września 2007 r. w dniu 20 grudnia 2007 r. oraz na jego wniosek potwierdzający z dnia 8 stycznia 2008 r. w dniu 8 maja 2008 r.
12. W toku niniejszego dochodzenia Europol wyraźnie przyznał, że jego wyżej wymienione odpowiedzi zostały opóźnione. Komisja wyraźnie przeprosiła również skarżącego za te opóźnienia. Wydaje się, że skarżący przyjął te przeprosiny. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza zatem, że Europol rozstrzygnął tę część sprawy.
13. Rzecznik z zadowoleniem przyjmuje zapewnienia Europolu, że podejmie środki w celu uniknięcia podobnych niedociągnięć w przyszłości.
B. Zarzucanie, że Europol nie przedstawił ważnych i adekwatnych podstaw do decyzji o odrzuceniu wniosku skarżącego o udzielenie dostępu i związanego z nim wniosku
Uwagi przekazane Rzecznikowi Praw Obywatelskich
14. W swojej opinii Europol wyjaśnił szczegółowo, że rozpatrywał wniosek skarżącego o dostęp w czasie, gdy był on w trakcie przyjmowania i wdrażania nowych zasad dostępu. Spowodowało to szereg problemów przy rozpatrywaniu wniosku. Europol stwierdził również, że w toku dochodzenia Rzecznika udzielił skarżącemu dostępu do żądanych przez niego dokumentów.
15. W swoich uwagach skarżący wyraził zadowolenie z odpowiedzi Europolu.
Ocena Rzecznika Praw Obywatelskich
16. W związku z powyższym wydaje się, że Europol zapewnił skarżącemu dostęp do przedmiotowych dokumentów i że ten ostatni jest zadowolony ze swojej odpowiedzi. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza zatem, że Europol rozstrzygnął tę część sprawy.
C. Konkluzje
Europol rozstrzygnął tę sprawę i tym samym usatysfakcjonował skarżącego. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zamyka sprawę.
Skarżący i dyrektor Europolu zostaną poinformowani o tej decyzji.
P. Nikiforos DIAMANDOUROS
Sporządzono w Strasburgu dnia 21 listopada 2008 r.
(1) Zasady dostępu do dokumentów Europolu, Dz.U. C 72 z 29.3.2007, s. 37.
(2) Zasady dostępu do dokumentów Europolu, Dz.U. C 72 z 29.3.2007, s. 37, art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1.
- Export
- Short link
- Subscribe to the case
- Get notified by email when the case is updated
- Get notified by RSS when the case is updated
- Share this page onTwitterFacebookLinkedin