The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Lēmums lietā 2631/2007/(JMA)MHZ - Komisijas ēkas pieejamība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Sūdzības iesniedzējs - Eiropas Komisijas darbinieks - pārvietojas ratiņkrēslā un strādā Beaulieu ēkā Briselē. Tā kā cilvēki ar īpašām vajadzībām nevar piekļūt ēkai pa galveno ieeju, iekļūšanai darbavietā viņam jāizmanto otra ieeja. Lai gan 2006. gadā sūdzības iesniedzējs vērsās pie atbildīgajiem Komisijas dienestiem, viņa prasība netika izskatīta. Tādēļ viņš sūdzējās ombudam, apgalvojot, ka Komisija nav nodrošinājusi pienācīgu piekļuvi Beaulieu ēkai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Viņš arī pieprasīja, lai minētā ēka būtu pilnībā pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Ombuda veiktās izmeklēšanas gaitā Komisija paskaidroja, ka tā pieņēmusi lēmumu izsludināt konkursu šīs problēmas risināšanai. Tā ziņoja, ka 2009. gada pirmajā ceturksnī bija paredzēts parakstīt pamatlīgumu. Komisija norādīja, ka darbs Beaulieu ēku kompleksā tiks pabeigts līdz 2009. gada septembrim, un atvainojās par neērtībām, ko sūdzības iesniedzējam varēja radīt šāda situācija.

Savā lēmumā ombuds atzīmēja, ka jau iepriekš pēc paša iniciatīvas veiktajās izmeklēšanās uzsvēris, ka cilvēku ar īpašām vajadzībām integrēšana Eiropas Komisijā (atsauce OI/3/2003/JMA), pienācīgas piekļuves nodrošināšana kopumā, un jo īpaši darbavietai, ir būtisks tiesību aspekts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ko paredz Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 26. pants, bez kura vienlīdzību nodrošināt nav iespējams. Ombuds pauda bažas, ka jau 2006. gadā sūdzības iesniedzējs bija vērsies pie Komisijas, bet bez panākumiem.

Komisija atzina, ka šī problēma ir aktuāla, un atvainojās sūdzības iesniedzējam. Turklāt tā piekrita veikt atbilstīgus korektīvos pasākumus un īsumā raksturoja veicamās darbības un to izpildes laiku.

Ņemot vērā šos secinājumus, ombuds pauda apņemšanos rūpīgi uzraudzīt situāciju. Tādēļ viņš lūdza, lai Komisija līdz 2009. gada 31. oktobrim informē viņu par Beaulieu ēku kompleksā līdz 2009. gada 30. septembrim veikto darbu. Viņš pieprasīja informāciju arī par iepriekšējā kalendārajā gadā veiktajiem darbiem saistībā ar piekļuves nodrošināšanu Komisijas ēkām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Informācijas iesniegšanas termiņš ir 2010. gada 28. februāris, 2011. gada 28. februāris un 2012. gada 29. februāris. Šie ziņojumi ļaus ombudam lemt par turpmākas rīcības nepieciešamību šajā jautājumā.

SŪDZĪBAS PRIEKŠVĒSTURE

1. Sūdzības iesniedzējs uzskatīja, ka viena no Eiropas Komisijas telpām Briselē (Beaulieu ēka) nenodrošina tiešu piekļuvi cilvēkiem ar invaliditāti un/vai ierobežotām pārvietošanās spējām. Tā rezultātā viņam bija pienākums izmantot sekundāro ieeju, lai piekļūtu savai darba vietai.

2. Sūdzības iesniedzējs 2006. gada 5. aprīlī vērsa ēkas pārvaldnieka uzmanību uz šo problēmu un lūdza rast risinājumu. Tā kā nekādi uzlabojumi netika veikti, viņš sazinājās ar Komisijas Infrastruktūras un loģistikas biroja Briselē (OIB) direktoru, kā arī ar vairākām Komisijas amatpersonām. Viņš nāca klajā ar dažādiem ierosinājumiem problēmas risināšanai, tostarp par ieejas atkārtotu atvēršanu tuvējā ēkā (BU-5), kur jau bija pieejama ārējā rampa un lifts.

3. Ar 2006. gada 27. aprīļa vēstuli OIB direktors informēja sūdzības iesniedzēju, ka budžeta ierobežojumu dēļ nebūs iespējams īstenot viņa ierosināto risinājumu. Direktors arī informēja viņu, ka drošības ierobežojumu dēļ, šķiet, nav alternatīvu risinājumu. Sūdzības iesniedzējs 2006. gada oktobrī kā pagaidu risinājumu piekrita, ka var izmantot blakus esošās ēkas (BU-9) autostāvvietas ieeju.

4. Komisija 2006. gada decembrī informēja sūdzības iesniedzēju, ka pēc problēmas izpētes vienīgais iespējamais tehniskais risinājums būtu uzstādīt liftu cilvēkiem ar invaliditāti Beaulieu ēkā. Tomēr šim risinājumam būtu nepieciešama iepriekšēja atļauja no ēkas īpašnieka un Briseles valsts iestādēm. Ņemot vērā šīs prasības, Komisija paredzēja, ka tā nespēs veikt vajadzīgos darbus līdz 2008. gadam.

PAR IZMEKLĒŠANAS PRIEKŠMETU

5. Sūdzības iesniedzējs 2007. gada 17. oktobrī iesniedza ombudam sūdzību, kurā viņš apgalvoja, ka Komisijai nav ne stratēģijas, ne vēlmes padarīt visas ēkas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Jo īpaši viņš pauda bažas par Beaulieu ēkas trūkumiem un to, ka Komisija nav guvusi panākumus situācijas novēršanā. Viņš iesniedza šādu apgalvojumu un prasību:

Apgalvojums

Komisija nespēja nodrošināt pienācīgu piekļuvi Beaulieu ēkai cilvēkiem ar invaliditāti un citiem cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām.

Prasība

Beaulieu ēkai vajadzētu būt pilnībā pieejamai cilvēkiem ar invaliditāti.

IZMEKLĒŠANA

6. Ombuds 2007. gada 14. novembrī sāka izmeklēšanu un nosūtīja sūdzību Komisijai ar lūgumu sniegt atzinumu. Komisija 2008. gada 21. februārī nosūtīja atzinumu, kas pēc tam tika nosūtīts sūdzības iesniedzējam. Sūdzības iesniedzējs 2008. gada 11. jūnijā nosūtīja savus apsvērumus.

7. 2008. gada 8. jūlijā, ņemot vērā sūdzības iesniedzēja apsvērumus, ombuds vēlreiz nosūtīja vēstuli Komisijai, pieprasot papildu informāciju. Komisija 2008. gada 6. oktobrī nosūtīja otro atzinumu. Sūdzības iesniedzējs 2008. gada 10. novembrī nosūtīja savus apsvērumus par Komisijas otro atzinumu.

OMBUDA ANALĪZE UN SECINĀJUMI

A. Iespējams, ka Komisija nenodrošina pienācīgu piekļuvi Beaulieu ēkai personām ar invaliditāti un citām personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām

Ombudam iesniegtie argumenti

8. Sūdzības iesniedzējs apgalvoja, ka, neraugoties uz to, ka viņš ir vērsis Komisijas uzmanību uz šo problēmu jau 2006. gadā, nekas nav darīts. Tā rezultātā situācija nav uzlabojusies.

9. Savā atzinumā Komisija norādīja, ka vēl nav iespējams ieviest pieņemamu risinājumu. Kā paskaidrots 2006. gada 12. decembra atbildē sūdzības iesniedzējam, tā dienesti sazinājās ar Beaulieu kompleksa īpašniekiem, kuri novērtēja darbu, kas nepieciešams, lai ieviestu pilnīgi autonomu pieejamības problēmas risinājumu. Lai gan Komisija sedz savus tiesāšanās izdevumus pati, ņemot vērā darbu raksturu, īpašnieki nav piekrituši to veikt paši. Neraugoties uz to, Komisija kā sākotnēju soli šīs problēmas risināšanai izsludināja uzaicinājumu iesniegt piedāvājumus. Laikā, kad tā sniedza atzinumu par šo sūdzību, šā uzaicinājuma atlases process joprojām turpinājās. Komisija paredzēja, ka pamatlīgums tiks parakstīts līdz 2008. gada beigām, un pēc tam tiks sākts nepieciešamais darbs, un tā pabeigšanai būs vajadzīgi trīs gadi. Šajā sakarā tiks veikts pilnīgs visu darbu saraksts, lai nodrošinātu, ka cilvēki ar invaliditāti var piekļūt visām Komisijas telpām. Komisija norādīja, ka tās dienesti piešķirs prioritāti noteiktām ēkām un darīs visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka personas ar invaliditāti var piekļūt Beaulieu ēkai līdz 2008. gada beigām. Tā atvainojās par jebkādām neērtībām, ko šī situācija varēja radīt sūdzības iesniedzējam.

10. Savos apsvērumos sūdzības iesniedzējs atkārtoja sūdzībā paustos argumentus. Viņš norādīja, ka fakti paši par sevi runā un ka attiecīgā ēka joprojām nav pieejama.

11. Ņemot vērā pieejamos pierādījumus, ombuds 2008. gada 8. jūlijā pieprasīja Komisijai papildu informāciju. Konkrētāk, viņš jautāja:

  1. vai jau ir veikta visu to darbu sīka uzskaite, kas vajadzīgi, lai padarītu Komisijas ēkas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti, un, ja ne, tad kad Komisija plānoja to pabeigt;
  2. ja pamatlīgums par iepriekš minētajā inventarizācijā norādīto darbu veikšanu jau ir parakstīts un, ja ne, tad kad Komisija paredzēja, ka tas tiks parakstīts;
  3. ja faktiski būtu sācies darbs iepriekš minētā pamatlīguma īstenošanai un, ja ne, tad kad Komisija paredzēja, ka tas tā notiks. Ombuds arī jautāja, kad Komisija lēsa, ka tiks pabeigts darbs pie minētā līguma, kura mērķis ir padarīt visas ēkas pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti; un
  4. ja jau būtu sācies darbs, lai nodrošinātu personām ar invaliditāti piekļuvi Beaulieu kompleksam, un, ja nē, tad, kad bija paredzēts, ka tas tiks pabeigts.

12. Otrajā atzinumā Komisija uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi nodrošināt, lai visas tās telpas būtu pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Tā apstiprināja, ka tās 2008. gada 21. februāra atbildē aprakstītās darbības pašlaik tiek īstenotas. Atbildot uz katru ombuda pieprasījumu, Komisija paskaidroja, ka līdz 2008. gada beigām ir paredzēts pabeigt visu to darbu detalizētu uzskaiti, kas vajadzīgi, lai padarītu ēkas pieejamas personām ar invaliditāti. Tā arī paskaidroja, ka, kā izklāstīts inventarizācijā, katrs projekts par darbiem, kas jāveic konkrētā ēkā, tiks īstenots, pamatojoties uz īpašu līgumu, pēc situācijas tehniskās analīzes. Katrs atsevišķais līgums tiktu pievienots pamatlīgumam.

13. Komisija arī norādīja, ka paziņojums par uzaicinājumu iesniegt piedāvājumus saistībā ar pamatlīgumu tika publicēts Oficiālajā Vēstnesī 2008. gada 19. aprīlī. Neviens no uzņēmumiem, kas iesniedza pieteikumus 1. daļai attiecībā uz “Atspējotu piekļuvi”, neatbilda atlases kritērijos noteiktajām prasībām. Tāpēc to piedāvājumi tika atzīti par neatbilstošiem. Līdz ar to Komisija bija spiesta izsludināt jaunu uzaicinājumu iesniegt piedāvājumus, kura termiņš beigsies 2008. gada beigās. Pēc tam pamatlīgums tiktu parakstīts 2009. gada pirmajā ceturksnī.

14. Attiecībā uz nepieciešamo darbu iestāde norādīja, ka tas sāksies, tiklīdz būs parakstīts pamatlīgums, un ka tas ilgs trīs gadus. Beaulieu ēkas konkrētajā gadījumā darbs tiktu veikts divos posmos. Pirmais būtu infrastruktūras darbi ārpus ēkas. Šo darbu tehniskās specifikācijas izstrādājis ārējs inženieru uzņēmums, un tuvākajā nākotnē tiks izsludināts jauns uzaicinājums iesniegt piedāvājumus. Šim pirmajam posmam nepieciešamos budžeta līdzekļus noteiks līdz 2008. gada beigām. Ņemot vērā laiku, kas vajadzīgs, lai saņemtu nepieciešamo būvatļauju no vietējām iestādēm, darbu, iespējams, varētu sākt līdz 2008. gada beigām. Tajā laikā jāsāk otrais posms, kas sastāv no iekārtošanas darbiem ēkas iekšienē un lifta uzstādīšanas ārpus ēkas. Beaulieu ēkas pārbūves projekts būtu pirmais projekts, kas tiks īstenots saskaņā ar pamatlīgumu. Komisija uzsvēra, ka izmaiņas, kas vajadzīgas, lai Beaulieu ēku padarītu pieejamu, ir paredzēts pabeigt 2009. gada septembrī un ka ir veikti īpaši pasākumi, lai samazinātu turpmāku kavēšanos.

15. Sūdzības iesniedzējs savos apsvērumos pauda bažas par Komisijas pieejamības stratēģiju. Viņš apgalvoja, ka Komisijai būtu jāprecizē piemērojamie termiņi, un norādīja, ka nākamo trīs gadu laikā tās dienestiem būtu regulāri jāsniedz ziņojumi par paveikto, padarot tās ēkas pieejamas.

Ombuda novērtējums

16. Ombuds norāda, ka Eiropas Savienības Pamattiesību hartā ir atzīta nepieciešamība īstenot pasākumus invalīdu atbalstam un veicināt viņu integrāciju. Hartas 26. pantā ir noteikts, ka:

Savienība atzīst un ievēro personu ar invaliditāti tiesības izmantot pasākumus, kas paredzēti, lai nodrošinātu viņu neatkarību, sociālo un profesionālo integrāciju un līdzdalību sabiedrības dzīvē.

17. Kā Ombuds uzsvēra savā vēstulē par Eiropas Komisijas izmeklēšanas uzsākšanu pēc savas iniciatīvas par personu ar invaliditāti integrāciju (atsauce OI/3/2003/JMA)[1], pienācīga pieejamība kopumā un jo īpaši attiecībā uz darba vietu ir Hartas 26. pantā nostiprināto tiesību pamatelements, bez kura nevar nodrošināt vienlīdzību. Tāpēc ombuds šo jautājumu padarīja par svarīgu šīs izmeklēšanas aspektu.

18. Šajā pēc savas iniciatīvas veiktajā izmeklēšanā[2] ombuds norādīja, ka Komisija 2000. gada 10. maija paziņojumā “Ceļā uz Eiropu bez šķēršļiem cilvēkiem ar invaliditāti[3] piekrita izstrādāt un atbalstīt visaptverošu un integrētu stratēģiju, lai novērstu sociālos, arhitektoniskos un dizaina šķēršļus, kas nevajadzīgi ierobežo piekļuvi cilvēkiem ar invaliditāti. Lai turpinātu savu apņemšanos izveidot visiem pieejamu pakalpojumu bez šķēršļiem, kā arī lai stiprinātu savu ieteikumu ticamību citiem dalībniekiem, Komisija apņēmās veicināt labākās prakses attīstību savā organizācijā, cita starpā cenšoties nodrošināt, ka biroji un telpas ir pieejamas visām personām ar invaliditāti.

19. Šī apņemšanās tika atkārtoti apstiprināta Komisijas pārskatītajā Labas prakses kodeksā par personu ar invaliditāti nodarbinātību, kas tika pieņemts 2003. gada 25. novembrī[4], un tajā aicināts, lai visas Komisijas jaunās ēkas atbilstu attiecīgajiem valsts tiesību aktiem par personu ar invaliditāti piekļuvi sabiedriskajām ēkām un to izmantošanu. Attiecībā uz ēkām, kas vēl neatbilst prasībām, vai ēkām, kuru piekļuves līmenis ir zemāks par pieņemamu piekļuves līmeni, Komisija piekrita tās pakāpeniski uzlabot, ņemot vērā budžeta līdzekļu pieejamību, vai arī pārtraukt to izmantošanu. Šajā ziņā Komisija 2004. gada 29. jūnijā pieņēma jaunus standartus par tās telpu pieejamību invalīdiem, lai pilnībā ievērotu Savienības un Beļģijas tiesību aktos noteiktos standartus. Šie standarti attiecas uz vispārējiem piekļuves jautājumiem, rezervētām stāvvietām, mobilitāti, apgaismojumu un ceļa zīmju izvietošanu ēkās, sanitārajām iekārtām un avārijas evakuāciju.

20. Neraugoties uz šīm saistībām, ombuds no sabiedrības ir saņēmis vairākus kritiskus komentārus un vairākas sūdzības par Komisijas telpu pieejamības trūkumu. Šīs piezīmes un sūdzības iesniedzēji liecina, ka Komisijas politikas īstenošana šajā jomā vēl nav pabeigta.

21. Šajā gadījumā ombuds ar bažām norāda, ka jau 2006. gadā sūdzības iesniedzējs vērsa Komisijas uzmanību uz to, ka Beaulieu ēka nav pieejama cilvēkiem ar invaliditāti. Diemžēl problēma vēl nav novērsta. Tas ir liedzis personām ar invaliditāti, kurām ir nepieciešams piekļūt ēkai, izmantot pamattiesības, uz kurām tām ir tiesības.

22. Tomēr Komisija atzina problēmas pastāvēšanu un atvainojās sūdzības iesniedzējam. Tā ir arī vienojusies veikt attiecīgus koriģējošus pasākumus un izklāstījusi nepieciešamā darba raksturu un laiku, kas vajadzīgs, lai to pabeigtu. Komisija plāno noteikt šo izmaiņu tehniskās specifikācijas. Drīz pēc tam tā veiks otro darbu posmu, proti, iekārtošanas darbus, kas jāveic Beaulieu ēkā, un lifta uzstādīšanu ārpus tās. Šo otro posmu paredzēts pabeigt līdz 2009. gada septembrim.

23. Ombuds atzinīgi vērtē gan darbu, ko Komisija jau ir paveikusi, gan darbu, ko tā veiks nākotnē, lai padarītu tās ēkas, jo īpaši Beaulieu kompleksu, pieejamas personām ar invaliditāti. Ņemot vērā Komisijas saistības, ombuds uzskata, ka pašlaik nav nepieciešama nekāda turpmāka rīcība viņa vārdā.

24. Tomēr, ņemot vērā problēmas nozīmīgumu, ombuds uzraudzīs situācijas attīstību tuvākajā nākotnē. Tādēļ viņš lūdz Komisiju līdz 2009. gada 31. oktobrim ziņot viņam par darbu, kas Beaulieu kompleksā būs pabeigts līdz 2009. gada 30. septembrim. Viņš arī lūdz Komisiju līdz 2010. gada 28. februārim, 2011. gada 28. februārim un 2012. gada 29. februārim ziņot viņam par iepriekšējā kalendārajā gadā panākto progresu, lai nodrošinātu, ka personas ar invaliditāti var piekļūt Komisijas ēkām. Šie ziņojumi ļaus ombudam izlemt, vai saistībā ar šo jautājumu būs nepieciešama turpmāka rīcība.

B. pieprasa, lai Beaulieu ēka būtu pilnībā pieejama personām ar invaliditāti

Ombudam iesniegtie argumenti

25. Sūdzības iesniedzējs apgalvo, ka Komisijai Beaulieu ēka būtu jāpadara pilnībā pieejama personām ar invaliditāti.

26. Komisija ir aprakstījusi plānus, ko tā ir apņēmusies padarīt Beaulieu ēku pilnībā pieejamu cilvēkiem ar invaliditāti, un ir noteikusi darba pabeigšanas grafiku.

Ombuda novērtējums

27. Ņemot vērā iepriekš minētos konstatējumus, it īpaši 23. punktā izdarītos secinājumus, kā arī to, ka ombuds, kā izklāstīts šī sprieduma 24. punktā, plāno cieši uzraudzīt, kā Komisija padara tās ēkas pilnībā pieejamas personām ar invaliditāti, ombuds neuzskata par nepieciešamu veikt turpmākas darbības attiecībā uz sūdzības iesniedzēja apgalvojumu.

C. Secinājumi

Pamatojoties uz izmeklēšanu saistībā ar šo sūdzību, ombuds uzskata, ka pašlaik nav nepieciešama turpmāka rīcība viņa vārdā. Viņš ar nepacietību gaida no Komisijas pieprasīto informāciju par panākumiem, kas gūti, īstenojot Komisijas ēku pieejamības programmu personām ar invaliditāti.

Sūdzības iesniedzējs un Komisija tiks informēti par šo lēmumu.

 

P. Nikiforos DIAMANDOUROS

Strasbūrā, 2009. gada 18. februārī


[1] http://www.ombudsman.europa.eu/cases/correspondence.faces/en/3540/html.bookmark

[2] http://www.ombudsman.europa.eu/cases/decision.faces/en/2425/html.bookmark

[3] Komisijas paziņojums Padomei, Eiropas Parlamentam, Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļā uz Eiropu bez šķēršļiem cilvēkiem ar invaliditāti”; COM/2000/0284 galīgā redakcija, 12.5.2000.

[4] http://ec.europa.eu/employment_social/soc-prot/disable/codehaen_en.htm

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!