The translation of this page has been generated by machine translation.
Machine translations can contain errors potentially reducing clarity and accuracy; the Ombudsman accepts no liability for any discrepancies. For the most reliable information and legal certainty, please refer to the source version in English linked above.
For more information please consult our language and translation policy.

Otsus juhtumi 2631/2007/(JMA)MHZ kohta - Liikumispuuetega inimeste juurdepääs Euroopa Komisjoni hoonele

Kaebuse esitaja, kes on Euroopa Komisjoni töötaja, kasutab liikumiseks ratastooli ning töötab Beaulieu hoones Brüsselis. Et hoonel puudub liikumispuuetega inimeste juurdepääs peab ta kasutama varuväljapääsu tööpostile jõudmiseks. Kuigi ta pöördus selle probleemiga Euroopa Komisjoni asjaomaste teenistuste poole 2006. aastal, ei ole tema päringule vastuseks tegusid järgnenud. Seetõttu esitas ta kaebuse ombudsmanile, väites, et komisjon ei ole varustanud Beaulieu ehitist sobiliku sissepääsuga liikumispuuete ja piisatud liikumisvõimega inimeste. Ta väitis samuti, et see hoone tuleb muuta täielikult liikumispuuetega inimestele juurdepääsetavaks.

Ombudsmani uurimise käigus selgitas komisjon, et ta on otsustanud probleemi lahendamiseks kuulutada välja pakkumismenetluse. Komisjon väitis, et raamleping loodetakse sõlmida 2009. aasta esimese kvartali jooksul. Komisjon märkis, et Beaulieu hoonetekompleksi tööd saavad valmis 2009. aasta septembris ja vabandas olukorra ees, mis tekitas kaebuse esitajale ebamugavusi.

Oma otsuses märkis ombudsman, et sobiv juurdepääs nii üldiselt kui ka üksikult igale töökohale on Euroopa Liidu Põhiõiguste Harta artikli 26 kohaselt üks liikumispuuetega inimeste põhiõigusi, ilma milleta ei ole võimalik võrdset kohtlemist tagada. Seda veendumust oli ta väljendanud juba oma eelnevas omaalgatuslikus uurimises liikumispuuetega inimeste lõimimise kohta Euroopa Komisjoni poolt (viide OI/3/2003/JMA). Ombudsman väljendas muret, et kaebuse esitaja oli pöördunud selle probleemiga komisjoni poole juba 2006. aastal, kuid sellele ei järgnenud mingit tegevust.

Komisjon tunnistas probleemi olemasolu ja vabandas kaebuse esitaja ees. Komisjon oli nõus võtma edaspidi sobivaid parandusmeetmeid ja koostas tööplaani ning tööde teostamiseks vajaliku ajagraafiku.

Asjaolusid silmas pidades märkis ombudsman oma kavatsust olukorda tähelepanelikult jälgida. Ta palus komisjonil esitada talle aruanne tehtud töödest Beaulieu hoonetekompleksis 30. septembri 2009. aasta seisuga 31. oktoobriks 2009. Lisaks palus ta end teavitada 28. veebruaril 2010, 28. veebruaril 2011 ja 29. veebruaril 2012 eelneval kalendriaastal toimunud arengutest liikumispuuetega inimeste juurdepääsu võimaldamisel komisjoni hoonetesse. Need aruanded võimaldavad ombudsmanil otsustada, kas tal oleks vajalik astuda edasisi samme selles küsimuses.

KAEBUSE TAUST

1. Kaebuse esitaja leidis, et üks Euroopa Komisjoni ruumides Brüsselis (Beaulieu hoone) ei võimaldanud otsest juurdepääsu puuetega ja/või piiratud liikumisvõimega inimestele. Seetõttu oli ta kohustatud oma töökohale pääsemiseks kasutama lisasissepääsu.

2. Aprillil 2006 juhtis kaebuse esitaja sellele probleemile tähelepanu hoone haldajale ja taotles lahenduse leidmist. Olukorra paranemise puudumisel võttis ta ühendust komisjoni infrastruktuuri- ja logistikaameti direktoriga Brüsselis (OIB) ning mitme komisjoni ametnikuga. Ta tegi mitmeid ettepanekuid probleemi lahendamiseks, sealhulgas sissepääsu taasavamine lähedalasuvas hoones (BU-5), kus oli juba olemas väline kaldtee ja lift.

3. Aprilli 2006. aasta kirjas teatas OIB direktor kaebuse esitajale, et eelarvepiirangute tõttu ei ole tema pakutud lahendust võimalik rakendada. Direktor teavitas teda ka sellest, et ohutuspiirangute tõttu ei tundu olevat alternatiivseid lahendusi. Aasta oktoobris leppis kaebuse esitaja ajutise lahendusena kokku, et kasutada võib naaberhoone (BU-9) parkimisplatsi sissepääsu.

4. Aasta detsembris teatas komisjon kaebuse esitajale, et pärast probleemi uurimist on ainus võimalik tehniline lahendus puuetega inimeste lifti paigaldamine Beaulieu hoonesse. See lahendus nõuaks siiski hoone omaniku ja Brüsseli ametiasutuste eelnevat luba. Nende nõuete tõttu nägi komisjon ette, et ta ei saa vajalikku tööd teha enne 2008. aastat.

UURIMISE ESE

5. Oktoobril 2007 esitas kaebuse esitaja ombudsmanile kaebuse, milles väitis, et komisjonil ei ole strateegiat ega valmisolekut teha kõik oma hooned puuetega inimestele juurdepääsetavaks. Eelkõige väljendas ta muret Beaulieu hoone puuduste ja komisjoni edusammude puudumise pärast olukorra parandamisel. Ta esitas järgmise väite ja väite:

Väide

Komisjon ei taganud puuetega inimestele ja teistele piiratud liikumisvõimega inimestele nõuetekohast juurdepääsu Beaulieu hoonele.

Nõue

Beaulieu hoone tuleks teha puuetega inimestele täielikult juurdepääsetavaks.

UURIMINE

6. Novembril 2007 algatas ombudsman uurimise ja saatis kaebuse komisjonile koos taotlusega arvamuse saamiseks. Komisjon edastas 21. veebruaril 2008 oma arvamuse, mis edastati kaebuse esitajale. Kaebuse esitaja saatis 11. juunil 2008 oma märkused.

7. Võttes arvesse kaebuse esitaja märkusi, saatis ombudsman 8. juulil 2008 komisjonile uuesti kirja, paludes lisateavet. Komisjon saatis 6. oktoobril 2008 oma teise arvamuse. Kaebuse esitaja saatis 10. novembril 2008 oma märkused komisjoni teise arvamuse kohta.

OMBUDSMANI ANALÜÜS JA JÄRELDUSED

A. Komisjoni väidetav suutmatus tagada puuetega inimestele ja teistele piiratud liikumisvõimega inimestele nõuetekohane juurdepääs Beaulieu hoonele

Ombudsmanile esitatud argumendid

8. Kaebuse esitaja väitis, et vaatamata sellele, et ta juhtis probleemi komisjoni tähelepanu juba 2006. aastal, ei ole meetmeid võetud. Selle tulemusena ei ole olukord paranenud.

9. Komisjon märkis oma arvamuses, et vastuvõetavat lahendust ei ole veel võimalik kasutusele võtta. Nagu on selgitatud 12. detsembri 2006. aasta vastuses kaebuse esitajale, võtsid tema talitused ühendust Beaulieu kompleksi omanikega, kes hindasid tööd, mida on vaja juurdepääsuprobleemile täiesti autonoomse lahenduse leidmiseks. Kuigi tööde laadi arvestades kannab komisjon ise oma kohtukulud, ei nõustunud omanikud seda ise tegema. Sellest hoolimata kuulutas komisjon probleemi lahendamiseks esialgse sammuna välja hankemenetluse. Käesoleva kaebuse kohta arvamuse esitamise ajal oli valikumenetlus veel pooleli. Komisjon eeldas, et raamleping allkirjastatakse 2008. aasta lõpuks, pärast mida algab vajalik töö ja selle lõpuleviimine võtab aega kolm aastat. Sellega seoses tehakse täielik ülevaade kogu tööst, et tagada puuetega inimestele juurdepääs kõigile komisjoni ruumidele. Komisjon teatas, et tema talitused seavad prioriteediks teatavad hooned ja teevad kõik endast oleneva, et tagada puuetega inimestele juurdepääs Beaulieu hoonele enne 2008. aasta lõppu. Ta vabandas võimalike ebamugavuste pärast, mida see olukord võis kaebuse esitajale põhjustada.

10. Oma märkustes kordas kaebuse esitaja oma kaebuses esitatud argumente. Ta märkis, et faktid räägivad enda eest ja et kõnealune hoone ei ole ikka veel kättesaadav.

11. Võttes arvesse kättesaadavaid tõendeid, palus ombudsman 8. juulil 2008 komisjonilt lisateavet. Täpsemalt küsis ta:

  1. kas on juba tehtud üksikasjalik ülevaade kõigist vajalikest töödest, et muuta komisjoni hooned puuetega inimestele juurdepääsetavaks, ja kui ei, siis millal komisjon seda ette nägi;
  2. kui eespool nimetatud loetelus nimetatud tööde teostamiseks sõlmitud raamleping on juba allkirjastatud ja kui ei, siis millal komisjon seda ette nägi;
  3. kui töö eespool nimetatud raamlepingu rakendamiseks oleks tegelikult alanud ja kui mitte, siis millal komisjon seda ette nägi. Ombudsman küsis ka seda, millal komisjoni hinnangul viiakse lõpule töö eespool nimetatud lepinguga, mille eesmärk on muuta kõik tema hooned puuetega inimestele juurdepääsetavaks; ja
  4. juba on alustatud tööd selle nimel, et tagada puuetega inimestele juurdepääs Beaulieu kompleksile, ja kui mitte, siis millal see valmib.

12. Teises arvamuses rõhutas komisjon, et väga oluline on tagada, et kõik tema ruumid oleksid puuetega inimestele juurdepääsetavad. Komisjon kinnitas, et tema 21. veebruari 2008. aasta vastuses kirjeldatud meetmeid rakendatakse praegu. Vastuseks igale ombudsmani taotlusele selgitas komisjon, et 2008. aasta lõpuks peaks valmima üksikasjalik ülevaade kõigist töödest, mis on vajalikud tema hoonete puuetega inimeste jaoks juurdepääsetavaks muutmiseks. Lisaks selgitas ta, et vastavalt inventuurile viiakse iga konkreetses hoones tehtava tööga seotud projekt ellu erilepingu alusel pärast olukorra tehnilist analüüsi. Iga üksikleping lisatakse raamlepingule.

13. Komisjon märkis ka, et teade raamlepingu pakkumiskutse kohta avaldati Euroopa Liidu Teatajas 19. aprillil 2008. Ükski ettevõtetest, kes esitasid taotlused 1. osa „Puudunud juurdepääs“ kohta, ei vastanud valikukriteeriumides sätestatud nõuetele. Seetõttu tunnistati nende pakkumused rahastamiskõlbmatuks. Seetõttu oli komisjon sunnitud välja kuulutama uue hankemenetluse, mis pidi lõppema 2008. aasta lõpus. Pärast seda allkirjastatakse 2009. aasta esimeses kvartalis raamleping.

14. Vajaliku töö kohta märkis institutsioon, et see algab pärast raamlepingu allkirjastamist ja selle kestus on kavandatud kolmeks aastaks. Beaulieu hoone puhul tehakse tööd kahes etapis. Esimene neist koosneb taristutöödest väljaspool hoonet. Selle töö tehnilise kirjelduse koostas väline inseneribüroo ja lähitulevikus kuulutatakse välja uus hankemenetlus. Selle esimese etapi jaoks vajalikud eelarvevahendid määratakse kindlaks enne 2008. aasta lõppu. Arvestades kohalikelt omavalitsustelt vajaliku ehitusloa saamiseks vajalikku aega, võib töö alata 2008. aasta lõpus. Sel ajal peaks algama teine etapp, mis koosneb hoone siseruumide sisustamisest ja lifti paigaldamisest väljaspool hoonet. Beaulieu hoone ümberehitamise projekt oleks esimene, mis raamlepingu raames ellu viidaks. Komisjon rõhutas, et Beaulieu hoone juurdepääsetavaks muutmiseks vajalikud muudatused peaksid lõpule jõudma 2009. aasta septembris ning et edasiste viivituste minimeerimiseks on võetud erimeetmeid.

15. Oma märkustes väljendas kaebuse esitaja muret komisjoni juurdepääsetavuse strateegia pärast. Ta väitis, et komisjon peaks täpsustama kohaldatavaid tähtaegu, ning märkis, et järgmise kolme aasta jooksul peaksid komisjoni talitused esitama korrapäraselt aruandeid oma hoonete kättesaadavaks tegemisel tehtud edusammude kohta.

Ombudsmani hinnang

16. Ombudsman märgib, et Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnistatakse vajadust rakendada meetmeid puuetega inimeste toetamiseks ja nende integratsiooni edendamiseks. Harta artiklis 26 on sätestatud, et:

Liit tunnustab ja austab puuetega inimeste õigust saada kasu meetmetest, mille eesmärk on tagada nende iseseisvus, sotsiaalne ja tööalane integratsioon ning osalemine ühiskonnaelus.

17. Nagu ombudsman rõhutas oma kirjas, millega algatati Euroopa Komisjoni algatatud omaalgatuslik uurimine puuetega inimeste integreerimise kohta (viide OI/3/2003/JMA)[1], on nõuetekohane juurdepääsetavus üldiselt ja eelkõige seoses töökohaga harta artiklis 26 sätestatud õiguse põhikomponent, ilma milleta ei ole võimalik tagada võrdsust. Seetõttu muutis ombudsman selle küsimuse uurimise oluliseks aspektiks.

18. Kõnealuses omaalgatuslikus uurimises[2] juhtis ombudsman tähelepanu sellele, et komisjon leppis oma 10. mai 2000. aasta teatises „Puuetega inimeste tõketeta Euroopa suunas[3] kokku töötada välja ja toetada terviklikku ja integreeritud strateegiat sotsiaalsete, arhitektuuriliste ja disainitõkete kõrvaldamiseks, mis piiravad tarbetult puuetega inimeste juurdepääsu. Selleks et edendada kõigile kättesaadavat tõketeta teenust ning tugevdada oma soovituste usaldusväärsust teistele osalejatele, kohustus komisjon edendama parimate tavade arendamist oma organisatsioonis, püüdes muu hulgas tagada, et kontorid ja rajatised oleksid kättesaadavad kõigile puuetega inimestele.

19. Seda kohustust korrati komisjoni muudetud hea tava juhendis puuetega inimeste tööhõive kohta, mis võeti vastu 25. novembril 2003[4] ning milles nõutakse, et kõik komisjoni uued hooned vastaksid asjakohastele siseriiklikele õigusaktidele, mis käsitlevad puuetega inimeste juurdepääsu üldkasutatavatele hoonetele ja nende kasutamist. Seoses hoonetega, mis ei vastanud veel nõuetele, või hoonete puhul, mis jäävad alla mõistliku juurdepääsutaseme, nõustus komisjon neid järk-järgult parandama, sõltuvalt eelarvevahendite olemasolust või alternatiivina lõpetama nende kasutamise. Sellega seoses võttis komisjon 29. juunil 2004 vastu uued standardid oma ruumide juurdepääsetavuse kohta puuetega inimeste jaoks, et täielikult järgida liidu ja Belgia õiguses sätestatud standardeid. Need standardid hõlmavad üldisi juurdepääsuküsimusi, reserveeritud parkimiskohti, liikuvust, valgustust ja sildistamist hoonetes, sanitaarseadmeid ja hädaolukorras evakueerimist.

20. Vaatamata neile kohustustele on ombudsman saanud üldsuselt mitmeid kriitilisi märkusi ja mitmeid kaebusi seoses juurdepääsu puudumisega komisjoni ruumidele. Need märkused ja kaebuse esitajad näitavad, et komisjoni poliitika rakendamine selles valdkonnas ei ole veel lõpule viidud.

21. Käesoleval juhul märgib ombudsman murelikult, et juba 2006. aastal juhtis kaebuse esitaja komisjoni tähelepanu Beaulieu hoonele juurdepääsu puudumisele puuetega inimeste jaoks. Kahjuks ei ole seda probleemi veel lahendatud. See on takistanud puuetega inimestel, kellel on vaja hoonesse siseneda, kasutamast põhiõigust, millele neil on õigus.

22. Komisjon tunnistas probleemi olemasolu ja vabandas kaebuse esitaja ees. Samuti on komisjon nõustunud võtma asjakohaseid parandusmeetmeid ning kirjeldanud vajaliku töö laadi ja selle lõpuleviimiseks vajalikku aega. Komisjonil on kavas määratleda nende muudatuste tehnilised kirjeldused. Varsti pärast seda viib ta läbi tööde teise etapi, nimelt Beaulieu hoones tehtavad sisustustööd ja lifti paigaldamise väljapoole. Teine etapp peaks lõpule jõudma 2009. aasta septembriks.

23. Ombudsman tervitab nii komisjoni poolt juba tehtud tööd kui ka tulevikus tehtavat tööd, et muuta oma hooned, eelkõige Beaulieu kompleks, puuetega inimestele juurdepääsetavaks. Võttes arvesse komisjoni võetud kohustusi, leiab ombudsman, et tema nimel ei ole praegu vaja edasisi meetmeid võtta.

24. Võttes siiski arvesse probleemi olulisust, jälgib ombudsman olukorra arengut lähitulevikus. Seetõttu palub ta, et komisjon esitaks talle 31. oktoobriks 2009 aruande tööde kohta, mis viiakse lõpule 30. septembriks 2009 Beaulieu kompleksis. Samuti palub ta, et komisjon esitaks talle 28. veebruariks 2010, 28. veebruariks 2011 ja 29. veebruariks 2012 aruande eelmisel kalendriaastal tehtud edusammude kohta, et tagada puuetega inimestele juurdepääs komisjoni hoonetele. Need aruanded võimaldavad ombudsmanil otsustada, kas tal on selles küsimuses vaja võtta täiendavaid meetmeid.

B. Väide, et Beaulieu hoone tuleks teha puuetega inimestele täielikult juurdepääsetavaks

Ombudsmanile esitatud argumendid

25. Kaebuse esitaja väidab, et komisjon peaks tegema Beaulieu hoone puuetega inimestele täielikult juurdepääsetavaks.

26. Komisjon on kirjeldanud plaane, mille ta on võtnud, et muuta Beaulieu hoone puuetega inimestele täielikult juurdepääsetavaks, ning on täpsustanud tööde lõpuleviimise ajakava.

Ombudsmani hinnang

27. Arvestades eespool esitatud järeldusi, eelkõige punktis 23 tehtud järeldusi ja asjaolu, et nagu on märgitud eespool punktis 24, kavatseb ombudsman tähelepanelikult jälgida, kuidas komisjon teeb oma hooned puuetega inimestele täielikult juurdepääsetavaks, ei pea ombudsman vajalikuks võtta kaebuse esitaja väitega seoses täiendavaid meetmeid.

C. Järeldused

Kaebuse uurimise põhjal leiab ombudsman, et tema nimel ei ole praegu vaja edasisi meetmeid võtta. Ta jääb ootama, et komisjon saaks nõutud teabe edusammude kohta, mida on tehtud puuetega inimeste juurdepääsu tagamise programmi rakendamisel komisjoni hoonele.

Sellest otsusest teavitatakse kaebuse esitajat ja komisjoni.

 

P. Nikiforos DIAMANDOUROS

Strasbourg, 18. veebruar 2009


[1] http://www.ombudsman.europa.eu/cases/correspondence.faces/en/3540/html.bookmark

[2] http://www.ombudsman.europa.eu/cases/decision.faces/en/2425/html.bookmark

[3] Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Puuetega inimeste jaoks tõketeta Euroopa suunas“; KOM/2000/0284 (lõplik), 12/05/2000.

[4] http://ec.europa.eu/employment_social/soc-prot/disable/codehaen_en.htm

What did you think of this automatic translation? Give us your opinion!